ВО "Свобода"

ENG

22 травня
У Полтаві відкрили меморіяльну дошку Симону Петлюрі
У Полтаві відкрили меморіяльну дошку Симону Петлюрі

22 травня 2018 року у Полтаві з ініціятиви міської організації ВО "Свобода" відкрили пам'ятну дошку видатному полтавцю, головному отаману Української Народної Республіки Симону Петлюрі з нагоди 139-річчя від дня його народження.

Встановили її на фасаді будинку на вулиці Симона Петлюри, 7/22. Будівля була обрана не випадково, адже там був будинок (нині зруйнований), в якому мешкав лідер Української революції.

Очільник міської "Свободи" Юліан Матвійчук розповів, що в Полтаві також вирішили відновити зруйновану вандалами пам'ятну дошку Симону Петлюрі на приміщенні Полтавської аграрної академії. Міська рада має надати на це кошти. Присутній на заході екс-голова Полтавського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" Микола Кульчинський також наголосив на необхідності створення музею та пам'ятника головному отаману УНР.

Під час заходу біля пам'ятної дошки одностроєм стояли активісти ВГО "Сокіл" зі зброєю в руках, які зображали солдатів УНР. Освятили дошку та відслужили молебень святі отці УПЦ КП. Захід завершився виконанням державного славня.

"Дякую усім, хто сьогодні прийшов на відкриття меморіяльної дошки. Документи з полтавського архіву засвідчують, що саме тут стояв його будинок. Пишаємося тим, що саме в нашому місті виріс головний отаман УНР.

Особлива подяка Тарасу Пустовіту за підготовку історичної довідки з державного архіву, Олексію Сердюкову та підприємству "Гранітний двір" за виготовлення дошки, хлопцям з "Соколу" за реконструкцію костюмів тих часів, побратиму депутату-свободівцю Вадиму Ямщикову за оформлення документів, УПЦ КП за посвячення дошки, депутату-свободівцю Тарасу Синяговському та Олегу Перепелиці за монтаж дошки, магазину "Нєпосєда" за надану електроенергію, ОЦЕВУМу за драбину, а головне усім, хто сьогодні прийшов на відкриття. Разом маленькими кроками наповнюємо Україну українським вмістом!" ‒ прокоментував Юліан Матвійчук.

Довідка: Симон Петлюра (1879‒1926) ‒ український політичний та військовий діяч, який очолював Директорію Української Народної Республіки (УНР). Народився у Полтаві 5 травня 1879 р. Освіту здобув у духовній семінарії Полтави. 1900 рік у біографії Петлюри позначений вступом в революційну українську партію. З того часу почалася його активна партійна діяльність. Трохи пізніше виступив одним із засновників, а потім і лідерів Соціал-демократичної робітничої партії. Коли ж 1917 року була проголошена УНР, він попрацював в уряді на посаді Військового секретаря.

1918 року, після державного перевороту Скоропадського, Петлюра став відомий як найяскравіший представник опозиції режиму диктатури. Після відновлення УНР управління було передане Винниченку. А в лютому 1919 року майже вся повнота влади перейшла до Петлюри.

За період правління Петлюра сформував армію, яка виступала проти захоплення України Червоною армією. Після поразки емігрував з УНР в 1920 р. Потім з Польщі Петлюра переїхав в Угорщину, Австрію, Швейцарію, Францію. У Парижі 25 травня 1926 р. Петлюру вбили.

Прес-служба Полтавської обласної організації ВО "Свобода"