ВО "Свобода"

ENG

29 січня
На Полтавщині свободівці вшанували чин героїв Крут
На Полтавщині свободівці вшанували чин героїв Крут

29 січня 2018 року на Полтавщині свободівські організації провели акції, присвячені 100-річчю битви під Крутами.

Представники Кременчуцької міської "Свободи" за участи громади вшанували героїв Крут біля пам'ятних знаків "Жертвам сталінських репресій 1933‒1937 років" і "Героям Небесної сотні". Захід розпочався хвилиною мовчання. Представники Свято-Миколаївського собору провели панахиду за загиблими крутянцями, які 1918 року віддали своє життя за українську незалежність.

"У нас всі знають про 300 спартанців, але, на жаль, в Україні не знають про своїх героїв ‒ 300 студентів київських вишів, які віддали своє життя за Україну в битві під Крутами. Через тиждень після підписання четвертого універсалу відбувся бій під станцією Крути. Більшовицька влада не захотіла, щоби Україна була суверенною та незалежною. Як же такий шмат ресурсів: чорнозему, вугілля та інших корисних копалин ‒ відійде українцям. Вони цього не могли допустити, тому й відправили армію Муравйова.

Проти 4000 професійних солдатів виступили 300-400 студентів, які ніколи не тримали зброї. Вони п'ять годин стримували навалу. Їхній вчинок можна порівняти із вчинком, котрі сьогодні роблять наші бійці, захищаючи Україну на Сході, як і Небесна сотня, що віддала своє життя у боротьбі проти злочинного режиму. Крутянські герої 100 років тому задали вектор боротьби за Україну", ‒ наголосив очільник міського осередку ВО "Свобода" Костянтин Красовський.

Ініціяторами заходів виступила Кременчуцька "Свобода", місцеві громадські організації: ГФ "Кременчуцька Січ", ГО "Кременчуцька спілка ветеранів війни в Афганістані", Кременчуцька МО ВО "Свобода", ГО "Київська Русь" та инші громадські організації.

Миргородська міська "Свобода" у бібліотеці ім. Д. Гурамішвілі провела історичну лекцію до річниці бою під Крутами, влаштувала кінопоказ тематичного фільму та роздачу інформаційних матеріялів.

"Щороку ми нагадуємо миргородцям про легендарний бій за незалежність, особливо це потрібно робити в умовах сьогоднішньої війни з московським окупантом. На лекції ми розповіли людям про четвертий універсал, пояснили історичні передумови, котрі призвели до нерівного бою під Крутами, також згадали про Грушевського та Петлюру", ‒ розповів миргородський свободівець Олександр Білоконь.

Чорнухинські свободівці вшанували чин героїв Крут біля "Кургану козацької слави".

"Ще 2002 року свободівці наголошували на необхідності включити до плану проведення спортивних змагань зимову спартакіяду, присвячену пам'яті героїв Крут. Керівник відділу молоді і спорту райдержадміністрації заперечила цю присвяту, тож ми тоді пішли до голови РДА й довели, що герої Крут ‒ це захисники, а не вороги нашої держави. На вшанування приходили одиниці.

Зараз так приємно споглядати на результати нашої багаторічної праці. Слава тим, хто поліг за нашу свободу!" ‒ зазначив очільник Чорнухинського районного осередку Микола Сагань.

Представники Диканської районної організації у Великобудищанській загальноосвітній школі І‒ІІІ ступенів провели виховну годину для старшокласників "Крути ‒ героїчна сторінка історії" та показали тематичний ролик про Крути.

"Маємо приклад сучасних Крут ‒ боїв що відбулися на вулиці Грушевській у 2014 році. Також розповіли дітям про наших випускників, котрі боронять незалежність, цілісність держави в московсько-українській війні. На лінійці діти зачитали вірш Павла Тичини "Пам'яті тридцяти (1918)", ‒ розповіла очільниця Диканської РО ВО "Свобода" Тетяна Біляєва.

Представники Лохвицької, Пирятинської та Семенівської районних організацій ВО "Свобода" разом з громадою вшанували чин героїв Крут покладанням квітів до місцевих пам'ятників Тарасу Шевченку.

У рамках вшанування пам'яті героїв Крут полтавські свободівці реконструювали події 1918 року. poltava.svoboda.org.ua

Решетилівська свобода 3-4 лютого в селі Шамраївка проведе футбольний турнір пам'яті Героїв Крут на районному рівні серед молоді. Також з ініціятиви решетилівських свободівців відбувся риболовецький турнір, присвячений пам'яті крутянців. poltava.svoboda.org.ua

Прес-служба Полтавської обласної організації ВО "Свобода"