ВО "Свобода"

ENG

21 грудня 2017
У Полтаві стартував процес створення меморіяльного комплексу жертвам Голодомору 1932‒33 років
У Полтаві стартував процес створення меморіяльного комплексу жертвам Голодомору 1932‒33 років

21 грудня 2017 року з ініціятиви депутата Полтавської міської ради від ВО "Свобода", члена наглядової ради ГО "SavePoltava" Юліана Матвійчука у Полтавській облдержадміністрації відбулося засідання круглого столу, де обговорили концепцію меморіялу жертвам Голодомору в Полтаві.

На зустріч завітав заступник голови Українського інституту національної пам'яти Володимир Тиліщак. До спільної роботи долучилися історики, журналісти, архітектори, краєзнавці, представники Комунальної організації "Інститут розвитку міста", Полтавського краєзнавчого музею ім. Кричевського та профільних департаментів ОДА. Зокрема, на зустріч запросили представників громадських організацій: "SavePoltava", "City lab", "Інститут аналітики та адвокації" та Ліга ГО м. Полтави "Полтавська громада".

Це перший публічний захід на якому обговорили втілення ідеї вшанування пам'яти Голодоморів у місті шляхом створення меморіяльного комплексу.

Володимир Тиліщак, акцентуючи увагу на особливості пам'яті про цю трагедію, наголосив, що Голодомор ‒ це не лише страшна трагедія та злочин, а й героїзм українського народу, який попри мільйонні жертви вистояв та зберіг свою ідентичність: "Пам'ятник Голодомору повинен не тільки зображати тему смерти, а й затверджувати ідею спротиву". Подібну позицію щодо бачення меморіалу висловив і представник ГО "Інститут аналітики та адвокації" Олександр Ткаченко.

Тетяна Мороз ГО "SavePoltava" наголосили, що обов'язковою складовою меморіялу повинна бути інформативність, що саме совєцька влада влаштувала геноцид 1932‒33 років.

Директор Полтавського краєзнавчого музею ім. Кричевського Олександр Супруненко запропонував розмістити пам'ятник у парку біля Вічного вогню, де раніше було міське кладовище. Представники ГО "Інститут розвитку міста" запропонували використати нові підходи у проєктуванні з залученням громадськости та запропонували допомогу у пошуку місця для встановлення меморіялу. Полтавський історик Борис Тристанов зазначив, що пам'ятник має викликати у людини уяву про жахіття подій 1932‒33 років. Представники профільних департаментів облдержадміністрації наголосили на необхідності створення великого простору для меморіялу, для проведення публічних заходів.

Юліан Матвійчук зазначив, що при встановленні пам'ятника багато залежить від Полтавської міської ради ‒ лише вона оголосить конкурс: "Потрібно затвердити варіянт конкурсу, місце та проконсультуватися з експертами, щоб враховувати всі можливості. Більшість учасників круглого столу схиляються до концепції "простору" у меморіялізації. Необхідно провести соціологічні опитування та розпочати широку медійну компанію.

Нас підтримує Полтавська обласна державна адміністрація та Український інститут національної пам'яти. Також нас підтримує українська діаспора з м. Ірондеквойт, штат Нью-Йорк. Зважаючи, що захід не політичний, вони готові частково профінансувати реалізацію проєкту з будівництва".

Прес-служба Полтавської обласної організації ВО "Свобода"