ВО "Свобода"

ENG

15 червня
Юліан Матвійчук: "Свобода" рятує пам'ятку Полтави ‒ Кадетський корпус
Юліан Матвійчук: "Свобода" рятує пам'ятку Полтави ‒ Кадетський корпус

На початку квітня очільник фракції ВО "Свобода" у Полтавській міськраді Юліан Матвійчук заради збереження будівлі Петровського Полтавського кадетського корпусу звернувся до Державної судової адміністрації України та Міністерства юстиції України. Депутат запропонував судовій адміністрації взяти приміщення Кадетського корпусу на баланс для розміщення судів. У цьому випадку держб'юджет фінансуватиме утримання будівлі. Про порятунок історичної пам'ятки та про ансамбль Круглої площі говоримо з Юліаном Матвійчуком.

З вашої ініціятиви Полтавська міська рада нещодавно передала Кадетський корпус на баланс Управління житлово-комунального господарства міста. Як це вплине на подальшу долю будівлі?

Полтавський Кадетський корпус був найстарішим та найпрестижнішим кадетським навчальним закладом на території сучасної України. Будинок зведено у 1835 році. Він є частиною ансамблю Круглої площі. На жаль, колишній "мер" Полтави Анатолій Кукоба у 2004 році продав головну будівлю Кадетського корпусу приватному підприємству. Приміщення продовжувало пустувати та руйнуватися, псуючи вигляд Круглої площі.

Лише у 2015 році корпус через суд вдалося повернути у власність громади Полтави. Однак до останньої сесії міської ради будівля не мала балансоутримувача ‒ нею ніхто не опікувався. Кадетський корпус руйнується на очах. Від металевої покрівлі даху майже нічого не залишилося. Існує загроза обвалу приміщення.

Вартість консервації та відновлення будівлі з кожним роком зростає. Міський бюджет не в змозі це профінансувати. Передача будівлі на баланс управління житлово-комунального господарства дозволить передати її Державній судовій адміністрації для розміщення судів ‒ будівлю утримуватимуть за кошти держбюджету.

Окрім цього, Мін'юст не заперечує щодо надання в користування частини будівлі для розміщення головного територіяльного управління юстиції у Полтавській області.

ВІДЕО: youtu.be.

Чому Ви звернулися саме до Державної судової адміністрації України?

У пошуках виходу із катастрофічної ситуації знайшов кілька варіянтів порятунку корпусу: передати його Міністерству оборони України для створення Артилерійського училища; передати Державній судовій адміністрації України для розміщення судів; створити офісний центр і за рахунок оренди утримувати його (щороку це коштуватиме місту сотні мільйонів гривень); продати у приватні руки.

Міністерство оборони відмовилося брати Кадетський корпус на свій баланс через перекритий будинками плац. Тоді звернувся до Державної судової адміністрації та отримав відповідь, що судова адміністрація бажає взяти будівлю на свій баланс для розміщення судів і подальшого його утримання.

Для реалізації цього задуму з ініціятиви фракції ВО "Свобода" міська рада, по-перше, надала земельну ділянку під Кадетським корпусом. По-друге, було ухвалене рішення взяти приміщення на баланс управління житлово-комунального господарства. По-третє, потрібно спрямувати кошти для консервування будівлі ‒ відновлення даху, перекриття вікон, ремонті роботи на фасаді будинку. Також необхідна постійна охорона будівлі від вандалів. Перші два кроки виконано, наступний ‒ консервація будівлі. Плануємо спільний проєкт реконструкції з Мінфіном та передання Кадетського на державний баланс. У цьому випадку Полтава не витрачатиме жодної копійки з міського бюджету на його утримання.

Відновлення Кадетського корпусу вимагає величезних коштів з міського бюджету, чи не дешевше передати його у приватні руки?

Ми бачимо, до чого привів продаж будівлі у приватні руки. Наголошую, що Кадетський корпус ‒ це частина ансамблю Круглої площі. Власник будівлі зможе робити з нею, що завгодно, навіть знести.

Відновлення Кадетського корпусу ‒ справа не на місяць, а на декілька років. Потрібно пройти всі вище згадані кроки для збереження та функціонування будівлі. Ми повинні зберегти історичну спадщину в гарному стані та передати її наступним поколінням. Кадетський корпус може стати однією з візитівок Полтави як туристичного міста, а не її ганьбою.

Історія Кадетського корпусу сягає трьох століть. Приміщення військового навчального закладу мало бути родзинкою сучасної Полтави. Наразі будівля напівзруйнована. Задача націоналістів ‒ відтворити неповторне надбання шести поколінь. Полтавці мають передати Кадетський корпус нащадкам у гідний спадок, а туристи та гості міста зможуть милуватися оновленою пам'яткою Полтави.

Прес-служба Полтавської обласної організації ВО "Свобода"