ВО "Свобода"

ENG

15 червня
Вадим Ямщиков: "Свобода" ініціювала збір небезпечних відходів у Полтаві
Вадим Ямщиков: "Свобода" ініціювала збір небезпечних відходів у Полтаві

Депутати Полтавської міської ради проголосували за створення у місті пунктів збору відпрацьованих ртутних ламп, термометрів, батарейок та надали повноваження КАТП-1628 їх утилізувати. Відповідні проєкти рішень на останню сесію подав депутат від фракції ВО "Свобода" у міській раді Вадим Ямщиков спільно з волонтером ГО "Еколтава" Сергієм Антоненком. Про необхідність сортування та утилізації небезпечних відходів у Полтаві говоримо з депутатом-свободівцем Вадимом Ямщиковим.

Чому варто усім звернути увагу на цю проблему, адже більшість навіть не замислюються над тим, наскільки це питання є небезпечним?

Екологічна безпека ‒ це те, чого, на жаль, вкрай бракує нашому суспільству. Для нашої країни культурно та обережно поводитися з небезпечними відходами ‒ не є звичною справою. Багато навіть не знають, що енергоощадні лампи, люмінесцентні лампи та звичайні батарейки просто так відправляти у смітник не можна. Це небезпечні відходи, вони містять ртуть, свинець, кадмій, марганець та інші небезпечні хімічні елементи, які є отруйними для довкілля та людського здоров'я, оскільки накопичуються в тканинах та спричинюють купу захворювань. Бездіяльність у цьому питанні закладає бомбу сповільненої дії під нашу екологічну безпеку.

Є відповідне рішення Полтавської міськради, втім, розуміємо, що ефективне вирішення комплексу питань можливе лише на підставі збалансованих програмних заходів.

Так. Спільно з Сергієм Антоненком ми зрушили з мертвої точки питання створення інфраструктури для утилізації небезпечних відходів. Рішенням ми зобов'язали комунальне автотранспортне підприємство-1628 Полтавської міськради отримати відповідну ліцензію. Це тільки початок. Початок з нуля і ми це прекрасно розуміємо. Далі маємо створити й відповідну Програму про поводження з небезпечними відходами, де буде визначено стратегії та основні напрямки використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки у нашому місті.

Як реалізуватиметься процес утилізації небезпечних відходів?

Цю систему треба також відпрацювати. Варто зауважити, що, наприклад, для люмінесцентних ламп є один шлях, для батарейок ‒ інший.

Єдиний в Україні завод з перероблювання люмінесцентних ламп та термометрів знаходиться у Львові. Тож Полтава має укласти відповідну угоду з цим містом. Що ж стосується батарейок, то в Україні поки що немає заводу, який би їх переробляв. Але українські міста домовляються з європейськими заводами про утилізацію, за умови збору 20 тонн. Процес, скажімо так, "улаштування" ‒ тривалий. Але, певна річ, кінцевий результат вартий усіх докладених зусиль.

А як щодо системи приймання ламп, батарейок та градусників у населення?

Чим комфортнішим для полтавців буде механізм, тим позитивнішим буде результат. Зрозуміло, що для таких небезпечних відходів мають бути окремі смітники. Гарна практика діє у Львові: за встановленим графіком курсує еко-бус, який безкоштовно приймає від мешканців відпрацьовані лампи зі ртуттю й батарейки. Це дуже зручно. Не відразу, певна річ, а поступово, так виховуватиметься екологічна поведінка, відповідальність. Такий еко-бус необхідний і Полтаві.

Полтава не має досвіду у поводженні з небезпечними відходами. Аби уникнути можливих помилок, чи тримаєте контакт з експертами з інших міст?

Реалізація нашої ініціативи ‒ це узгодження дій багатьох органів і служб, налагодження міжгалузевих та міжрегіональних зв'язків. Не просто тримаємо контакт, використовуємо успішний досвід, як за зразок. Цього тижня я з робочим візитом відвідав львівське підприємство, яке займається прийманням від населення люмінесцентних та ртутовмісних ламп. Побачене обов'язково застосуємо в роботі й у Полтаві. Немає нічого не можливого.

Я прекрасно розумію, що для багатьох ця проблема ‒ не проблема. Краще відремонтувати шмат дороги, полагодити кілька багатоповерхових житлових будинків, спрямувати кошти на галузь охорони здоров'я чи освіти. Але ж у випадку екологічної катастрофи усе вищеперелічене не матиме сенсу.

Зараз все тримається на ентузіазмі кількох людей. Втім, я переконаний, що, зробивши перші кроки, ми будемо почутими. Працюємо далі.

Прес-служба Полтавської обласної організації ВО "Свобода"